Pierwsza porażka Spójni w Stargardzie, Max Elektro nadal liderem

Rewelacyjną formę utrzymują koszykarze stołecznej Legii. Podopieczni Piotra Bakuna wygrali 10 spotkanie z rzędu, tym razem pokonując na wyjeździe KSK Noteć Inowrocław. Po serii 9 wygranych w Stargardzie, pierwszy mecz na własnym parkiecie przegrała Spójnia. Pierwsze miejsce utrzymał Max Elektro Sokół Łańcut.

Bez Sebastiana Szymańskiego i Rafała Kulikowskiego lider pierwszej ligi nie miał większych problemów z pokonaniem ostatniej drużyny w tabeli. Zetkama Doral Nysa na własnym parkiecie w tym roku prezentowała się nieźle, ale w Łańcucie nie potrafiła przeciwstawić się rywalom. Miejscowi pierwszą kwartę wygrali 28:15 i później tylko przez moment dystans dzielący oba zespoły był mniejszy niż 10 punktów. Zespół Dariusza Kaszowskiego miał problem ze skutecznością z obwodu (6/33 za 3), ale im bliżej było kosza, tym częściej do niego trafiał (26/43 za 2). Z double-double zawody ukończył Maciej Klima (17 pkt i 11 zbiórek). 20 punktów uzyskał Alan Czujkowski. Najlepszym punktującym Zetkamy Doralu Nysa był Aleksander Leńczuk – 15 punktów.

Przerwa świąteczno-noworoczna nie wybiła z rytmu Legii. Zespół, który na zakończenie roku wygrał 6 meczów z rzędu, w styczniu ma bilans 4-0. W Inowrocławiu drużyna ze stolicy miała przestój w trzeciej kwarcie, ale ani na moment nie straciła wypracowanego na początku meczu prowadzenia. W ostatnich dziesięciu minutach przyjezdni potrafili skutecznie wypunktować koszykarzy KSK Noteć, wygrywając tę część meczu 27:15. Łącznie oba zespoły wykonywały 57 rzutów wolnych. Legia była w tym elemencie skuteczniejsza, miała też lepszy procent rzutów z gry, w tym tych za trzy punkty. KSK Noteć nie wystarczyły 22 punkty i 7 zbiórek Mikołaja Groda.

Spójnia wiele spotkań w tym sezonie wygrała szczęśliwie, odrabiając straty w czwartej kwarcie, ale w starciu z Biofarmem Basket to zespół z Wielkopolski lepiej rozegrał ostatnie fragmenty meczu. Na 3,5 minuty przed końcem gospodarze przegrywali tylko 57:59, ale od tego momentu uzyskała tylko 5 podczas gdy rywale 12. Spójnia w całym meczu wykonywała tylko 3 rzuty wolne, z czego żadnego w parzystych kwartach. 14 pkt, 6 zbiórek i 5 asyst Mateusza Bręka.

Blisko sprawienia niespodzianki była grająca bez wzmocnień z ekstraklasy ACK UTH Rosa. Jeszcze na początku czwartej kwarty radomianie prowadzili 54:46, lecz kolejny fragment przegrali 0:11. Aspirujące do miejsca w czwórce GTK Gliwice wypracowanej przewagi już nie straciło, ostatnią kwartę wygrywając 23:8. Goście wygrali, choć w ich składzie zabrakło Marcina Salamonika. Po 15 punktów dla GTK rzucili Marceli Dziemba i Łukasz Ratajczak. Z identycznym dorobkiem punktowym zawody ukończył lider gospodarzy Filip Zegzuła, który dodatkowo miał 5 asyst, 4 przechwyty i 6 zbiórek. Był to rewanż za ubiegłoroczną fazę play-out, w której to ACK UTH Rosa pokonała 3:2 zespół z Górnego Śląska.

Wygrana 18:3 druga kwarta, w której gospodarze trafili tylko 1 z 14 rzutów z gry przesądziła o pewnym wyjazdowym zwycięstwie Jamalex Polonii 1912 Leszno. Beniaminek pierwszej ligi ma więc bilans 12-7 i jest coraz bliżej uniknięcia fazy play-out.

Ważne zwycięstwo w Prudniku zanotował grający w tym sezonie bardzo nierówno GKS Tychy, dla którego po 19 punktów rzucili Wojciech Barycz i Hubert Mazur. Swoje mecze wygrały też SKK Siedlce (w Bydgoszczy) oraz AZS AGH Kraków.