Łańcucianie wygrywają mecz na szczycie

Max Elektro Sokół Łańcut lepszy po dogrywce od Spójni Stargard w meczu na szczycie pierwszej ligi koszykarzy. Dzięki wygranej podopieczni Dariusza Kaszowskiego powrócili na pierwsze miejsce w tabeli. Kolejne zwycięstwo w lidze zanotował beniaminek z Krakowa. W derbach Mazowsza Legia lepsza od Znicza Basket.

Huśtawkę nastrojów przeżyli kibice Max Elektro Sokoła w meczu dwóch czołowych drużyn pierwszej ligi. Gospodarze osłabieni brakiem Alana Czujkowskiego rozpoczęli mecz od wyniku 11:0, ale już na początku drugiej połowy Spójnia potrafiła doprowadzić do remisu.

Drugą połowę, podobnie jak pierwszą zdecydowanie lepiej rozpoczął zespół z Podkarpacia, ale wygrywający wiele spotkań w samej końcówce goście walczyli do końca. W czwartej kwarcie znów był remis, a pod koniec meczu Spójnia wysunęła się nawet na prowadzenie. Na 19 sekund przed końcem po serii trzech rzutów wolnych Macieja Raczyńskiego było 63:61. Trener Dariusz Kaszowski poprosił o przerwę, po której gospodarze po akcji Jerzego Koszuty na sześć sekund przed końcem doprowadzili do remisu. Marcin Dymała próbował jeszcze odmienić losy meczu, ale jego próba za dwa punkty nie znalazła drogi do kosza i tym samym nie uchroniła Spójni od dodatkowego czasu gry.

Dogrywkę lepiej rozpoczęli zawodnicy Krzysztofa Koziorowicza, ale od wyniku 68:63 po 90 sekundach bardzo długo nie potrafili wykonać skutecznej akcji w ataku. Kluczową akcję w końcówce przeprowadził doświadczony Maciej Klima, który przy stanie 69:68 trafił za 2 z faulem, a następnie wykorzystał rzut wolny. Spójnia zbliżyła się jeszcze na dwa punkty, ale celny rzut wolny Marcina Sroki dopełnił formalności. Rzut z obwodu Marcina Dymały nie odebrał już miejscowym wygranej.

19 punktów i 9 zbiórek miał Maciej Klima. Blisko double-double był rozpoczynający mecz w pierwszej piątce Bartosz Czerwonka (10 pkt i 9 zbiórek). Marcin Dymała zakończył mecz z dorobkiem 20 punktów, 7 zbiórek i 4 asyst. W Spójni nie zagrał Wojciech Fraś.

Osłabiona brakiem Mateusza Jarmakowicza Legia pewnie pokonała Znicza Basket w derbach Mazowsza. Stołeczny zespół bezpieczną przewagę wypracował już w drugiej kwarcie i potrafił ją utrzymać do końca. Pięciu zawodników Legii rzuciło przynajmniej 10 punktów. 8 asyst miał Łukasz Wilczek.

Szybko o porażce w Poznaniu zapomnieli koszykarze GTK Gliwice. Trzeci zespół rozgrywek zwyciężył Astorię Bydgoszcz 70:58, bezpieczną przewagę osiągając w czwartej kwarcie. 19 punktów i 8 zbiórek miał Łukasz Ratajczak. Dla Astorii była to trzecia porażka z rzędu.